Pripravte si záhradu na jar

 
Pani Zima pomaly začne baliť svoju snežnú perinu a treskúce mrazy rozoženú prvé jarné slnečné lúče. Pre záhradkárov to znamená jediné - začína sa príprava na jar. V strehu treba byť už vo februári či marci. 

Kvalitne prekypriť a pohnojiť pre zdravšiu pôdu


Základom je kvalitne pôdu prekypriť, v ideálnom prípade pohnojiť kompostom či priemyselnými hnojivami. Tak zabezpečíte, že vaša záhrada bude mať ideálne podmienky a výživu. Dôležitý je správny výber hnojiva. Veľkej obľube sa teší napríklad trávnikové hnojivo TravStar , ktorý dodá vášmu trávniku dostatok potrebných živín v tom správnom pomere.

Starostlivosť o trávnik nezahŕňa len pravidelné kosenie či hnojenie, ako by si mnohí mysleli. Dôležitá je tiež vertikutácia, ktorá prevzdušní trávnik, napomôže intenzívnejšiemu rastu a hustote trávy. Vertikutátory sú stroje podobné záhradným kosačkám, no s odlišnou funkciou. Pre malé a stredne veľké trávnaté plochy sa skvele hodia elektrické vertikutátory, pre plochy s väčšími rozmermi či výraznejšou členitosťou odporúčame benzínové vertikutátory. Elektrický vertikutátor AL-KO COMBI CARE 38 E je dobrou voľbou za rozumnú cenu pre bežných užívateľov.
Pôdu už máme prekyprenú a pohnojenú, môžeme začať sadiť. Pre mnohých záhradkárov najobľúbenejšia činnosť. Pocit toho, že dávajú zrod niečomu novému, že dávajú život svojej záhrade, by nevymenili za nič. Pri sadení je neoceniteľnou pomôckou motyčka WOLF GARTEN KA-2K. Praktickosť a užitočnosť určite ocení nejeden záhradkár.

Dobrá starostlivosť nasadí korunu krásy vašim stromčekom


Záhrada však nie je len o tráve, kvetoch či rastlinkách. Jar je najlepším obdobím na to, aby ste sa povenovali ovocným stromom či krom. Bude potrebné ich zastrihnúť či orezať staré konáre a vetvy. Vďaka tomu revitalizujete stromy a kry a vytvoríte optimálne podmienky k tomu, aby ste sa čoskoro tešili z dobrej úrody. Pokiaľ riešite “údržbu” tenších a slabších konárov, vystačíte si aj s nožnicami. V prípade, že bojujete s hrubšími a silnejšími konármi stromov, vhodnejšie je použitie motorovej píly. V tomto prípade vám pomôže benzínová reťazová píla Stihl MS 170.
Orezané vetvičky či hrubé konáre majú aj svoje druhotné využitie. Menšie vetvičky spracujete pomocou drviču záhradného odpadu a výstupom bude drť, ktorú skvele využijete namiesto mulčovacej kôry či ako prímes do kompostu. Stávkou na istotu je v tomto prípade elektrický drvič odpadu AL-KO EASY CRUSH MH 2800. Hrubé konáre v drviči “nezomeliete”, no môžete ich narúbať a uskladniť na zimné vykurovanie či do krbu. 
Nezabúdajte, že stromy sú živé organizmy a rovnako ako aj ľudí, trápia ich rôzne choroby či škodcovia. Ak nechcete, aby váš čas, snaha a energia vyšli navnivoč a vaše stromy “vykynožili” rôzni škodcovia či choroby, zabezpečiť by ste mali kvalitný postrek. Keď vyberáte postrekovače, dbajte najmä na to, aby rozprašovali účinný prostriedok rovnomerne a bez zbytočných strát. Nesklame vás ručný postrekovač SOLO 462.
V neposlednom rade sa treba postarať o trávnik. Možno vás na jar prekvapí, koľko lístia na ňom zostalo ešte z jesene. Hrable sú určite účinnou pomôckou. No pokiaľ musíte odstrániť lístie z väčšej plochy, prípadne chcete ušetriť čas a energiu, výbornou voľbou sú vysávače a fukáre na lístie. Benzínový vysávač Solo by AL-KO 442 nasávané lístie podrví na menšie kúsky, vďaka tomu sa vak plní racionálne a posekané lístie sa lepšie spracuje v komposte.