Prenosné generátory a elektrocentrály: Energia na cesty

Kategórie
 
 
 
 
 
Prenosné generátory a elektrocentrály: Energia na cesty

Cestovanie a rôzne aktivity pod holým nebom niekedy vyžadujú prísun elektrickej energie, ktorá však na danom mieste nie je dostupná. Na tieto účely slúži generátor a elektrocentrály. Sú tiež náhradným riešením v rôznych prevádzkach pre prípad neočakávaného výpadku elektrickej energie, ktorý by spôsobil veľké škody na majetku a dokonca viedol k strate životov (továrne, nemocnice…) 

Generátor a elektrocentrály môžu byť prenosné - vtedy hovoríme o invertoroch, ale aj tzv. odolné, kedy ide o kondenzátor. Kondenzátory majú oveľa vyšší výkon a hodia sa pre pracovné stroje alebo osvetlenie. Z toho dôvodu sú aj najviac hlučné.

Prenosné invertorové elektrocentrály poskytujú výstupný prúd pre napájanie citlivých zariadení a sú ideálne pre domáce aj profesionálne použitie. V závislosti od výkonu vedia napájať rôzne domáce spotrebiče, spotrebiče využívané v kanceláriách, záhradnú techniku, ale aj pracovné stroje.

 

elektrocentrala-honda-eg-3600cl

 

Na čo sa zamerať

Ako zdroj energie generátor a elektrocentrály najčastejšie využívajú benzín. Takto napájané modely využijete na kratšiu a nenáročnú prevádzku, na spojazdnenie chladničiek, domácich vodární apod. Na stavbách a v priemysle sa využívajú dieselové elektrocentrály, stavané na dlhodobú a vyššiu záťaž. Ich konštrukcia je rozmerovo aj hmotnostne väčšia. Málo rozšírenými sú akumulátorové elektrocentrály vhodné na napájanie prístrojov citlivých na výkyvy prúdu. 

 

Pri výbere správneho generátora si určite dajte poradiť odborníkmi, ktorí vedia zhodnotiť či je konkrétny model vhodný na dané použitie. Pri použití viacerých spotrebičov súčasne je dôležité, aby celkový potrebný výkon nepresiahol nominálny výkon generátora. Je však treba brať do úvahy aj normálnu, aj štartovaciu záťaž.

 

Kvalita elektrického výstupu generátora závisí od vysokej miery stability napätia a frekvencie. Výstupný signál by sa mal čo najviac podobať sínusoide. Pre jej dosiahnutie je potrebná regulácia napätia generátora a výkonu motora. Na túto reguláciu existuje niekoľko rôznych dostupných technológii, pričom každá má iné výhody. Jednou z nich je práve invertor.

 

Honda - kvalita a tradícia

Z našej ponuky z tohto hľadiska treba vyzdvihnúť invertné generátory a elektrocentrály značky Honda. Majú napríklad zvukovo izolované kryty a systém tlmiča výfuku, vďaka ktorému je hlučnosť motora udržiavaná na nízkej úrovni. Ultraľahké materiály (ako napr. horčík) použité na ich vyrobenie prispievajú k zníženiu hmotnosti a ľahšej preprave. Sú spoľahlivé a navyše s nízkou spotrebou.

Logo Honda

Môžete pri nich využiť možnosť paralelnej prevádzky dvoch generátorov. S prepojovacími káblami spojíte dva generátory a získate takmer dvojnásobok ich výkonu (potrebné je však prepojiť dva generátory rovnakého typu). Týmto spôsobom si zaistíte vyšší výkon a pritom si nemusíte zaobstarať väčší, výkonnejší a ťažší generátor.

 

Spoločnosť Honda ponúka invertorové generátory už od roku 1987. Ich veľkou výhodou je, že poskytujú vysoko kvalitný výkon s takmer ideálnym sínusovým výstupným signálom, úplne nezávislým na otáčkach motora. Sú preto ideálne pre napájanie vysoko citlivých elektronických zariadení, ako sú počítače a hodia sa na domáce, ako aj profesionálne využitie.

 

Inverntý generátor HONDA EU 30IS s inteligentnou technológiou ECO-THROTTLE™ automaticky upravuje otáčky motora tak, aby presne zodpovedali zaťaženiu. Zabezpečí sa tak úspora paliva, predlžuje sa životnosť motora a prevádzka je tichšia. Ľahké štartovanie za každých podmienok s automatickou dekompresiou na zníženie potrebnej ťažnej sily je možné vďaka 4-taktnému motoru. Antivibračný systém znižuje mechanické namáhanie a opotrebovanie celého zariadenia. Nominálny výkon motora je 2800 W, maximálny výkon je 3000 W. Objem motora je 196cm3, palivová nádrž má objem 13 L, pričom doba prevádzky na jednu nádrž je pri nominálnom výkone je 7h.

 

Elektrocentrala Honda EU 30is

 

Generátor a elektrocentrály sú prospešné zariadenia, ktoré pomôžu, kde treba. Nevýhodou v ich prípade môže byť nesprávne zvolený model na konkrétny účel, kedy je mínusom buď nadmerná váha, hlučnosť, krátky počet hodín prevádzky či kvalita elektrického výstupu. Správny výber netreba zanedbať, pred kúpou prekonzultujte svoj výber s odborníkmi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia